O nás

3D VISION se zabývá originální výrobou pomocí technologie 3D tisku.

3D tisk se využívá zejména na prototypování (zejména kvůli dostupnosti a relativně nízkým nákladům na výrobu). V běžném životě se s výrobky, které vznikly pomocí 3D tisku, stále příliš často nesetkáváme.

A to je věc, kterou se snažíme změnit. Vytváříme produkty, u kterých lze 3D tisk považovat za plnohodnotný výrobní proces. Snažíme se přicházet s originálními výrobky u kterých zákazníci ocení jejich novost, funkčnost, originalitu i možnosti využití.

Tiskneme také architektonické projekty podle 2D dokumentace. Pomáháme architektům zhmotnit jejich vize a návrhy. Věříme, že jejich zákazníci ocení fyzickou podobu 3D modelu, kterou si mohou reálně prohlédnout a osahat.

Možností využití 3D tisku je opravdu mnoho. Pojďte s námi objevovat tyto nové možnosti.

 

Co je 3D tisk?

3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy (např. 3D model) vytváří fyzický předmět. My využíváme technologii FDM (Fused deposition modeling). Základním principem této technologie je postupné nanášení jednotlivých vrstev plastového materiálu. 

Tiskne se převážně z jedné barvy materiálu. Pokud chceme tisknout z více barev, lze tisk v určité vrstvě zastavit, vyměnit materiál a dál tisknout jinou barvou.

Materiály pro 3D tisk

"Kolik materiálů tiskneš, tolikrát jsi tiskárnou!"

Prusa Research

U nás lze tisknout z těchto materiálů:

PLA, ABS, PET, HIPS, Flex PP, Ninjaflex, Laywood, Laybrick, Nylon, Bamboofill, Bronzefill, ASA, T-Glase, filamenty s uhlíkovým vláknem, polykarbonát...

 • ABS Plast (Akrylonitrilbutadienstyren)

ABS je amorfní termoplastický kopolymer a je to nejpoužívanější materiál v 3D tisku. Výhodami materiálu je především zdravotní nezávadnost, odolnost vůči vysokým i nízkým teplotám a mechanickému poškození. Nevýhodou je, že při ochlazování může dojít k narušení povrchu. Pro své vlastnosti je nejvíce využívaným technickým plastem pro výrobu široké škály produktů od domácích potřeb, hraček či hudebních nástrojů až po díly v automobilovém průmyslu. 

 • PLA plast (Polylactic acid- kyselina polymléčná)

PLA se od klasických plastů odlišuje tím, že je vyroben z obnovitelných zdrojů. Hlavní surovinou pro jeho výrobu je rostlinná biomasa (kukuřičný škrob) a přírodní látky jako např. celulóza. Je zdravotně nezávadný a je možné ho ekologicky likvidovat, bez zátěže životního prostředí. Při tom si zachovává pružnost, tvrdost a odolnost jako jiné plasty. Je považován za univerzální materiál pro 3D tisk, který je jednoducho předvídatelný: při zahřátí roztaje, při ochlazení ztuhne. Je vhodný pro tisk modelů se složitým povrchem. Nevýhodou je, že v hodně vlhkém prostředí materiál pohlcuje vlhkost, což je projevuje jako bublinky na povrchu předmětu.

 • WPC (Wood Plastic Copolymer - dřevěně plastický kompozitní materiál)

WPC materiál je složený z dřevité moučky a polymeru. Výrobky z něj mají vzhled dřeva a přitom nemá jeho nevýhodné vlastnosti jako plesnivění, změna barvy nebo možné poškození vnějšími vlivy. V závislosti na teplotě, při které tisknete, může mít materiál různé odstíny hnědé. Při teplotě kolem 180°C bude světlejší, při teplotě 240°C bude tmavě hnědý.

 • BendLay

Materiál se vyrábí z modifikovaného butadiénu. Je bezbarvý a jeho předností je vyšší ohebnost oproti jiným materiálům používaným v 3D tisku.

   • Polyamid (nylon) Nylonu chybí životnost ABS a schopnost rychlého ochlazení bez změny tvaru jako u PLA. Je to materiál pružný a lehký. Je to skvělý materiál pro tisk součástí přístrojů, protože je flexibilní, tlumí nárazy a umožňuje připájení k jiným částem. Jeho nevýhodou je, že při rychlém ochlazení se může poškodit.

 • PC (polykarbonát)

Polykarbonát patří mezi termoplastické plasty. Má dobrou tepelnou odolnost a odolnost proti nárazům. Překvapivě si ohebnost zachovává i v chladu. Je využíván hlavně pro tisk transparentních prototypů. Je to nejtvrdší materiál, který se v současnosti používá v 3D tiskárnách. Nevýhodou je vysoký bod topení oproti ABS a PLA, což prodlužuje dobu zpracování.

 • PET-G (polyetylén tereftalát –glykol)

PETG je na rozdíl od jiných materiálu víc odolný vůči kyselinám a rozpouštědlům, vysokým i nízkým teplotám

 • PVA (polyvinyl alkohol)

PVA je ve vodě rozpustný syntetický polymer. Používá se pro tisk na dvouhlavých 3D tiskárnách. Jedna hlava vytiskne podpůrné konstrukce z PVA a druhá samotný model z ABS či PLA. Po ukončení tisku se podpůrné konstrukce rozpustí ve vodě.

 • HIPS (houževnatý polystyrén)

HIPS je termoplast, postyrén s přídavkem kaučuku. Používá se pro tisk na dvouhlavých 3D tiskárnách. Jedna hlava vytiskne podpůrné konstrukce z ABS nebo HIPS a druhá samotný model z ABS nebo HIPS. Podpůrné konstrukce z ABS je možné rozpustit acetonem a konstrukce z HIPS limonenem.

 • XT

XT je amorfní kopolymer vyrobený z biologicky odbouratelných materiálů. Je transparentní, elastický a jemný na dotek.

 • Lay-brick

Je to nový typ vlákna vyrobený ze směsi křídy a minerálních příměsí s polymerem. Vytištěné modely mají kamenný vzhled.

 • TPE (termoplastický elastomer)

TPE je materiál, který vzniknul kombinaci polymerů s termoplastickými a gumovými vlastnostmi. Typický TPE je měkký a pružný. V 3D tisku má využití v případě, že výsledný produkt musí být pevný a pružný zároveň.